img
غذا را تا چقدر می توان در ظرف یکبار مصرف نگه داشت؟

غذا را تا چقدر می توان در ظرف یکبار مصرف نگه داشت؟

معاونت غذا ودارو در بخشنامه‌هایی که به تولید کننده‌ها می‌دهد، آنها را ملزم کرده که یکسری اصول را رعایت کنند. دستورالعمل‌ها به ما می‌گویند روی بسته بندی کالا توضیح دهید که از چه موادی ودر چه تاریخی تولید شده و تا چه دمایی قابل استفاده است.

 

 

این تبلیغات سوء باعث می‌شود مردم به دلیل ناآگاهی تحت تاثیر قرار بگیرند، در حالی که بسیاری از موارد احتمالی که موضوع سلامت را تحت الشعاع قرار می‌داد با نظارت و پیشرفت علم در چرخه تولید این ظروف اصلاح شده است. اگر عنوان می‌شود که ظروف یکبار مصرف برای طبیعت مضر هستند و بقایای آن برای محیط زیست مشکل آفرین است،این موضوع به فقدان فرهنگ سازی وآموزش مصرف کننده بر می‌گردد. از این رو کوتاهی از سمت  مصرف کننده است که با رها کردن این ظروف در طبیعت باعث آسیب به محیط زیست می‌شود.

 

از طرفی وقتی در گردشگاه‌ها سطل زباله کافی به تفکیک تر و خشک تعبیه نمی‌شود، ظروف و سفره یکبار مصرف در طبیعت رها خواهد شد. درصورتی که ما در این زمینه موضوع بازیافت را داریم و با جمع‌آوری زباله‌های یکبارمصرف می‌توانیم دوباره ازآنها استفاده کنیم.

 

اینکه گفته می‌شود از مواد نفتی برای تولید مواد پلاستیکی استفاده می‌شود درست است و غیر از این نیست، اما دستورالعمل‌های بهداشتی درتولید رعایت می‌شود. وقتی وزارت بهداشت مجوز تولید می‌دهد به تمام این موارد واقف است اگر وزارت بهداشت را قبول داریم باید مجوزهای آن را هم بپذیریم.

 

اینکه مردم فکر می کنند تولید کننده به فکر ارتقاء تولید و سلامت جامعه خود نیست، کاملاً اشتباه است. تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف امروزه تولید ظروف گیاهی را هم مدنظر قرار داده‌اند که بخش عمده‌ای ازآن قابل بازیافت است. علاوه بر این نوعی از مواد اولیه جدید با عنوان تجزیه پذیر وارد این صنعت شده که تولید و عرضه ظروف، نایلکس و کیسه یکبارمصرف تجزیه پذیر را به بازار اضافه کرده است. درحقیقت تولیدکننده می‌خواهد یک بازار فروش خوب داشته باشد و نمی خواهد که این تبلیغات در تولید و بازار فروش خللی وارد کند. از این روبه دنبال تغییر و بهبود تولید خود خواهد بود تا مصرف کننده بدون دغدغه از تولیدات آن استفاده کند.

 

ظروف یکبار مصرف شامل ظروف گیاهی، پلاستیکی، آلومینیومی و کاغذی هستند که هرکدام بسته به نوع و جنس کاربرد مخصوص خود را دارد. ظروف  پلاستیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند ظروف پلاستیکی پلی‌پروپیلن که با علامت اختصاری pp حک شده زیر ظروف مشخص شده و ظروف پلاستیکی پلی استایرن که با علامت اختصاری ps هستند. این ظروف برای مواد غذایی و نوشیدنی‌های گرم قابل استفاده‌اند اما براساس تحقیقات ظروف پلی استایرن نهایت تا دمای ۶۰ تا ۶۵ درجه قابل استفاده است و به ناچار اگرمایعات داغ با دمای بیشتر از این مقدارمورد استفاده قرار می‌گیرد، باید صبرکرد دمای آن به ۶۵ درجه برسد بعد از این ظروف استفاده کرد، چون مواد شیمیایی آن مستقیما توسط مایعات داغ جذب می‌شود.

نگهداری غذا بیشتر از دو روز در ظروف یکبار مصرف صحیح نیست.

ظروف پلی‌پروپیلن برای دمای بین ۸۵ تا ۹۰ و غذای گرم مشکلی ندارند و می‌توان از آن برای موادغذایی و نوشیدنی‌های داغ استفاده کرد. در مورد ظروف گیاهی هم لازم است شرایط استاندارد تولید آن رعایت شود، چرا که استفاده از درصد کمی از مواد پلی پروپیلن در تولید آن مجاز است.

 

در پایان با توجه به فرهنگ و دغدغه های مردم در حال حاضر در تمام دنیا و گرایش افراد به استفاده بیش از پیش از ظروف یکبار مصرف  ، به نظر هر چه در زمینه فرهنگ سازی در خصوص بازیافت این محصولات آموزش و تبلیغات انجام شود کافی نبوده به این دلیل که زباله ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بخصوص ظروف یکبار مصرف پلی استایرنی جزو زباله های با ارزش و گران قیمت محسوب شده و ضمن اینکه در بسیاری از صنایع دیگر از جمله ساختمان سازی ، خودروسازی و ... براحتی می توان از بازیافت این ظروف استفاده نمود.

 

 

با ظروف یکبار مصرف و چندبار مصرف لوکس کوشا از مهمانیها و لحظات خود لذت ببرید.

جهت مشاهده فروشگاه محصولات کلیک نمایید.